Gdzie na Rafting? spływ pontonem dla początkujących? Rafting w Polsce i zagranicą

Wybierz odpowiednią opcję Raftingu dla siebie!
Skontaktuj się z nami!
Realizuj swoje marzenia!

 

Rafting to ekstremalny spływ górską rzeką na specjalnie przystosowanych pontonach. Często jednak kojarzony jest z filmów i telewizji z bardzo niebezpiecznie wyglądającym spływem na granicy ryzyka. W rzeczywistości sport ten jak każdy inny można uprawiać na różnym poziomie zaawansowania i niekoniecznie musi to być ekstremalne. Tak, więc Rafting dla początkujących może uprawiać każdy.

rafting firma rivent

Rafting Opis Rzek


Rafting w Polsce?

Rafting w Polsce może być uprawiany tylko w trzech miejscach. Gdzie warto się wybrać na spływ pontonowy? o czym należy wiedzieć?

Rafting na rzece Dunajec. Najlepszym miejscem na pierwsze spływy pontonowe w Polsce jest rzeka Dunajec. Dunajec to najłatwiejsza górska rzeka Polski. Jest wyceniana w 6 stopniowej skali trudności na WW1-2 czyli (łatwa). Spływ jest łagodny miejscami występują fale ale nie ma możliwości wypadnięcia lub wywrotki pontonu. Spływ pontonowy Dunajcem to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas nad wodą.

Rafting Dunajcem mity i fakty.

rafting dunajec rivent

Rafting Spływy Pontonowe Przełomem Dunajca

Rafting Przełomem Dunajca nie ma nic wspólnego z ekstremalnym spływem. Skala trudności rzeki Dunajec to WWI ( z ang.White Water ) czyli łatwa dostępna dla każdego pod opieką doświadczonego instruktora. W raftingu mogą brać udział nawet dzieci. Najmłodsi uczestnicy mają po 2 latka. Spływ pontonem Przełomem Dunajca jest całkowicie bezpieczny, wypadnięcie z pontonu jest niemożliwa, chyba że ktoś na własne życzenie z niego wyskoczy 🙂 Dodatkowo każdy uczestnik wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną oraz kask. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności oraz kondycji fizycznej, woda sama niesie 🙂 Również nie są wymagane umiejętności pływania w pław! Sezon zaczynamy w kwietniu a zamykamy dopiero listopadzie.

rafting na Dunajcu wiosną

Rafting na rzece Dunajec – Przełom Dunajca


Rafting na rzece Białka – Spływ Pontonowy rzeka Białka

Kolejnym miejscem na bardziej ekstremalny Rafting jest rzeka Białka. Jej skala trudności wyceniana jest na WW3 (czyli średnia). Na rzece cały czas występują liczne bystrza i duże spadki. Płynie się szybko i cały czas trzeba właściwie ustawiać ponton aby go nie wywalić. Na rzece tworzą się duże fale oraz mocne tzw. odwoje. Wymagane jest duże doświadczenie instruktora, sternika oraz obstawa dodatkowa co najmniej 1 instruktora na kajaku górskim, który dodatkowo asekuruje ponton.

Białka to jedyna z najpiękniejszych rzek górskich w Polsce, która w całości zachowała swą dzikość. Krystalicznie czysta woda, piękne widoki Tatr przyciągają licznych kajakarzy górskich z całego kraju. Niestety rzeka Białka pływalna jest tylko w okresie topnienia  śniegu w Tatrach (przeważnie maj-czerwiec). Spływ na Białce zaczynamy w miejscowości Jurgów a kończymy w miejscowości Czarna Góra (5km) lub przy wysokich stanach wody w miejscowości Nowa Biała (15km). Czas  raftingu uzależniony jest od stanu wody i zaangażowania zespołu średnio wynosi od 1,5-3 godzin.

 

Rzeka Białka Rafting i Kajakarstwo Górskie

rzeka Białka – Maj Rafting i Kajakarstwo


Spływy Pontonowe w Krakowie – Rafting Kraków

Rafting w Krakowie średniej trudności rafting dostarczając mocnych doznań podczas spływu pontonem na sztucznym torze nad Wisłą, dostępną przez cały sezon.

Następnym miejscem na Rafting jest sztuczny tor kajakarstwa górskiego w Krakowie na Wiśle. Jest to obiekt zaprojektowany z myślą o kajakarstwie górskim i raftingu. Bezpieczny, zamiast skał są plastikowe figury a dno wylane jest betonem. Skala trudności wyceniana jest na WW3+ (średnia z plusem). Liczne spadki tworzą duże fale i bystrza, płynie się bardzo szybko i trzeba szybko podejmować decyzję. Spływ pontonowy torem trwa około 5min po czym powtarza się go kilka razy. Spływy pontonowe w Krakowie to doskonały pomysł na aktywne spędzenie czasu w mieście.

Atrakcja dostępna jest od kwietnia do listopada.

 

 

rafting w Krakowie

Rafting na sztucznym torze kajakarstwa górskiego i raftingu w Krakowie


Rafting zagranicą, Gdzie warto?

Rafting rzeka Bela – Słowacja

Rzeka Bela to druga górska rzek Tatr płynąca po stronie Słowackiej na której można pływać pontonami lub kajakami. Jej skala trudności wyceniana jest na WW3 (czyli średnia). Bela ma bardzo podobny charakter do rzeki Białka. Płynie piękną doliną z widokiem na Tatry. Woda na Beli podobnie jak na rzece Białka bierze się z topniejącego śniegu w Tatrach. Spływy na rzece Bela zaczynamy w miejscowości Podbanske a kończymy około 20 km niżej w miejscowości Liptowski Hradok. Czas spływu może wynieść od 2 do 4 godzin w zależności od stanu wody oraz zespołu.

Rafting rzeka Bela

Rafting rzeka Bela – Maj


 Rafting rzeka Salza Austria

Rzeka Salza to jedna z najpiękniejszych rzek w Austriackich Alpach. Skala trudności rzeki to WW1 do WW3+ (czyli łatwa i średnia) . Górny odcinek rzeki jest bardzo spokojny głównie WW1-WW2. Im bardziej w dół rzeki tym staje się  ona bardziej bystra. Jej dolny i zarazem najciekawszy odcinek rzeki przepływa przez głęboki kanion o skali trudności WW3+( czyli średni). Pływalny odcinek rzeki Salza ma około 60km. Dla osób sprawnych fizycznie zaleca się pokonanie tego odcinka w dwa dni. Rzeka płynie dość szybko w 5 godzin powinniśmy przepłynąć spokojnie 30km. Rafting na rzece Salza powinien odbyć się wyłącznie pod asystą doświadczonych instruktorów kajakarstwa górskiego lub raftingu.

rafting Salza Austria

rzeka Salza rafting lub kajakarstwo górskie


Rafting na Słowenii rzeka Soca

Rafting na Słowenii na rzece Soca to średniej trudności rafting o skali WW1 do WW3+. Soca to piękna rzeka o krystalicznie czystej wodzie i wspaniałych krajobrazach. Rafting na rzece Soca należy podobnie jak na Salzie zaplanować na maksymalnie  2 dni. Możliwe jest przepłynięcie całości odcinka pontonowego w 1 dzień! Dłuższe płynięcie nie jest możliwe z powodu występujących niepływalnych odcinków, bardzo niebezpiecznych dla amatorów o skali WW5-WW6 (CZYLI EKSTREMALNIE TRUDNYCH I NIEBEZPIECZNYCH) oraz odcinków nienadających się na spływ pontonowy z powodu zbyt wąskiego koryta rzeki i dużych zwężeń . Oczywiści odcinki te są oznaczone na mapie i każdy doświadczony instruktor o nich wie. W naszej ocenie Soca jest najpiękniejszą rzeką w Europie warta przepłynięcia lecz ze względu na jej charakter bardziej korzystne jest jej przepłynięcie kajakiem górskim niż pontonem.

Rafting rzeka Soca rivent

Rafting rzeka Soca Słowenia