Spływ kajakowy Dunajcem


Rzeka Dunajec powstaje z połączenia dwóch rzek Białego i Czarnego Dunajca. W górnym biegu od Niedzicy aż do Nowego Sącza przepływa przez pasmo gór Pienin oraz Beskidów Zachodnich. Na tym odcinku Dunajec ma charakter górskiej rzeki z licznie występującymi niewielkimi bystrzami oraz małymi uskokami. Trudność rzeki wyceniana jest na WW1-2 (czyli łatwa) w 6 stopniowej skali trudności. Spływy kajakowe Dunajcem należą do bezpiecznych, oczywiście trzeba stosować się do zasad bezpiecznego pływania kajakiem oraz wskazówek instruktora.

Dunajec to idealna rzeka na pierwsze górskie spływy nie wymagająca wcześniejszego przygotowania kondycyjnego czy doświadczenia w pływaniu po rzekach górskich. Sugerujemy natomiast aby kompletni laicy w pływaniu na kajakach skorzystali z pomocy instruktora, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem, udzieli Wam niezbędnych informacji oraz przeszkolenia. Na niektórych odcinkach rzeki Dunajec woda przyśpiesza i tworzą się większe fale, które dostarczają mocniejszych wrażeń. Nurt Dunajca miejscami sam napędza kajak i wystarczy kilka ruchów wiosłem aby płynąć w zamierzonym kierunku bez większego wysiłku. Na spokojnych odcinkach leniwie płynąca rzeka pozwoli Wam na chwilę odprężenia podziwiając dziką przyrodę, wysokie szczyty gór oraz piękne widoki.

Rzeka Dunajec najciekawsze odcinki na spływ kajakiem?


Trasa spływu z Sromowiec Niżnych do Szczawnicy
Najciekawszym odcinkiem na spływ kajakowy Dunajcem jest odcinek z Sromowiec Niżnych do Szczawnicy. To trasa która liczy 14 km, na której średni czas spłynięcia zajmuje około 2 godziny. Jest to najładniejszy odcinek rzeki Dunajec, który biegnie przez Pieniński Park Narodowy. W miejscowości Sromowce Niżne zaczyna się przełom Dunajca, który jest głębokim kanionem o wysokich zboczach i szczytach Pienin, takich jak masyw Trzy Korony oraz Sokolica. Przepłyniecie przez przełom Dunajca należy do największej atrakcji Pienin, którą trzeba przeżyć.

Trasa spływu ze Szczawnicy do Wietrznic
Kolejną trasą spływu Dunajcem jest odcinek ze Szczawnicy do campingu w miejscowości Wietrznice. To około 14 kilometrowa trasa, która zajmuje średnio około 3 godzin na jej pokonanie. Odcinek bardzo przyjemny i warty spłynięcia. Już po 20 min płynięcia w Krościenku nad Dunajcem napotykamy na pierwsze bystrze, po kolejnych 200 m napotykamy następne bystrze. Przez kolejne kilkanaście kilometrów nurt rzeki płynie bez większych przyspieszeń i mamy czas na podziwianie okolic. Na samym końcu znowu napotykamy na 2 bystrza i dopływamy do przepięknie położonego campingu ”Wietrznice”.

 

Spływ kajakowy Dunajcem czy warto?


 • wspaniała przygoda z małym zastrzykiem adrenaliny
 • aktywnie spędzisz czas pośród natury
 • przepiękne widoki i krajobrazy

Spływ kajakowy Dunajcem dla


 • dla grup zorganizowanych
 • dla rodzin z dziećmi
 • dla firm
 • jako atrakcja na wieczór kawalerski lub panieński
 

Spływ kajakowy Dunajcem – sprzęt

rafting-2

Kajaki pneumatyczne

to bardzo stabilne dmuchane kajaki przystosowane do spływów po górskich rzekach. Są praktycznie niewywracane, aby znaleźć się w wodzie trzeba z niego wyskoczyć :) Polecany dla osób bez żadnego doświadczenia, w spływach kajakowych lub osób,które mają obawy przed wywrotką.


kajak2-2

Kajaki polietylenowe

Szybkie i stabilne, lecz nie tak bardzo jak pneumatyczne. Polecamy dla osób z doświadczeniem w spływach kajakowych.


rafting-1

Packraft

Packraft to mini wersja pontonu, zwykle jednoosobowy przeznaczony do zabierania go ze sobą wszędzie - podczas pieszych wędrówek, wypraw rowerowych i innych wyjazdów turystycznych. Stworzony z myślą do pokonywania przeszkód wodnych, jak jeziora i rzeki.

 
Propozycja spływu kajakowego dwudniowego

Spływ kajakowy dwudniowy

Dla grup zorganizowanych proponujemy dwudniowy spływ kajakowy Dunajcem. Jest to już sprawdzona od lat trasa. Dla naszych klientów posiadamy rożne opcje noclegu: camping, pokoje wieloosobowe oraz  2-4 osobowe z łazienkami.

DZIEŃ PIERWSZY

 • Start: Sromowce Niżne, ul. Pienińska 2
 • Miejsca postojowe: Szczawnica
 • Meta: Wietrznice koło Łącka (miejsce noclegowe, ognisko) czas spływu około 5-6 godzin

DZIEŃ DRUGI

 • Start: Wietrznice
 • Miejsca postojowe: Łącko, Jazowsko
 • Meta: Most św.Kingi nad Dunajcem koło Starego Sącza, czas spływu około 5 godzin
 • Miejsce spotkania: Tor Kajakarstwa Górskiego Wietrznice koło Łącka