Rafting


Rafting to spływ górską rzeką na specjalnie przystosowanych pontonach, przeważnie 8 lub 10 osobowych. Często jednak kojarzony jest, z filmów lub telewizji, z bardzo niebezpiecznie wyglądającym spływem na granicy ryzyka. Ekstremalny rafting rzeczywiście wiąże się z dość dużym ryzykiem wypadku, jednak przeważnie to co widzimy z telewizji, wykonywane jest przez profesjonalistów, którzy znają swoje możliwości i nie ma to przełożenia do raftingu organizowanego dla amatorów.
W rzeczywistości sport ten jak każdy inny, można uprawiać na różnym poziomie zaawansowania i niekoniecznie musi to być ekstremalne i niebezpieczne. Firmy raftingowe wybierają bowiem stosunkowo bezpieczne odcinki rzek, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Często bywa tak, że na danej rzece znajdują się różne odcinki, o różnej trudności, zaczynając od tych zupełnie łatwych np: dla dzieci, średnio trudne dla osób żądnych przygód oraz trudne dla bardziej doświadczonych osób. Rafting dla początkujących może uprawiać każdy, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, umiejętności pływania wpław czy kondycji fizycznej.

Rafting to nie tylko adrenalina


Oprócz mocnych wrażeń, które często towarzyszą spływom po górskich rzekach, należy wspomnieć również o doznaniach związanych z piękną przyrodą oraz krajobrazami, które napotykamy podczas spływów. Podziwianie przyrody z rzeki jest czasami jedynym sposobem, aby zobaczyć pewne miejsca, które nie są dostępne inną drogą niż rzeczną.


Spływy Dunajcem mity i fakty


Spływ Przełomem Dunajca nie ma nic wspólnego z ekstremalnym raftingiem. Skala trudności rzeki Dunajec to WW1-2 (z ang. White Water) czyli łatwa dostępna dla każdego pod opieką doświadczonego instruktora. W tej atrakcji mogą brać udział nawet dzieci. Najmłodsi uczestnicy mają po 3-4 latka. Spływ jest całkowicie bezpieczny, wypadnięcie z pontonu jest niemożliwe, chyba że ktoś na własne życzenie z niego wyskoczy 🙂 Dodatkowo każdy uczestnik wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną oraz kask. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności oraz kondycji fizycznej, woda sama niesie. Również nie są wymagane umiejętności pływania wpław! Sezon zaczynamy w kwietniu a zamykamy dopiero w październiku.

Rafting w Polsce?

Spływ na górskich rzekach w Polsce mogą być uprawiane tylko w kilku miejscach. Gdzie warto się wybrać na spływ pontonowy? O czym należy wiedzieć? W jakich terminach organizowane są spływy? Rafting i rożne stopnie trudności?

Rafting na rzece Dunajec. Najlepszym miejscem na pierwsze spływy pontonowe w naszym kraju jest rzeka Dunajec. Dunajec to najłatwiejsza górska rzeka Polski. Jest wyceniana w 6 stopniowej skali trudności na WW1-WW2 czyli (łatwa). Spływ jest łagodny miejscami występują fale oraz niewielkie bystrza. Spływ pontonowy Dunajcem to atrakcja, którą proponujemy dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas nad wodą niekoniecznie z dużą dawką adrenaliny.

Rafting zagranicą, gdzie warto?