Gdzie na Rafting? spływ pontonem dla początkujących? Rafting w Polsce i zagranicą

Wybierz odpowiednią opcję Raftingu dla siebie!
Skontaktuj się z nami!
Realizuj swoje marzenia!

Rafting

Rafting to spływ górską rzeką na specjalnie przystosowanych pontonach, przeważnie 6-8 lub maksymalnie 10 osobowych. Często jednak kojarzony jest z filmów i telewizji z bardzo niebezpiecznie wyglądającym spływem na granicy ryzyka. Ekstremalny rafting rzeczywiście wiąże się z dość dużym ryzykiem wypadku jednak przeważnie to co widzimy z telewizji wykonywane jest przez profesjonalistów którzy znają swoje możliwości i nie ma to przełożenia do raftingu organizowanego dla amatorów.
W rzeczywistości sport ten jak każdy inny można uprawiać na różnym poziomie zaawansowania i niekoniecznie musi to być ekstremalne i niebezpieczne. Firmy raftingowe wybierają bowiem stosunkowo bezpieczne odcinki rzek tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Często bywa tak, że na danej rzece znajdują się różne odcinki o różnej trudności, zaczynając od tych zupełnie łatwych np: dla dzieci, średnio trudne dla osób żądnych przygód oraz trudne dla bardziej doświadczonych osób. Rafting dla początkujących może uprawiać każdy niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, umiejętności pływania wpław czy kondycji fizycznej.

Rafting nie tylko adrenalina ..

Oprócz mocnych wrażeń, które często towarzyszą spływom po górskich rzekach należy wspomnieć również o doznaniach związanych z piękną przyrodą oraz krajobrazami, które napotykamy podczas spływów. Podziwianie przyrody z rzeki jest czasami jedynym sposobem aby zobaczyć pewne miejsca które nie są dostępne inną drogą niż rzeczną.

rafting firma rivent

Rafting Opis Rzek


Rafting w Polsce?

Spływ na górskich rzekach w Polsce mogą być uprawiane tylko w kilku miejscach. Gdzie warto się wybrać na spływ pontonowy? o czym należy wiedzieć? w jakich terminach organizowane są spływy? Rafting i rożne stopnie trudności?

Rafting na rzece Dunajec. Najlepszym miejscem na pierwsze spływy pontonowe w naszym kraju jest rzeka Dunajec. Dunajec to najłatwiejsza górska rzeka Polski. Jest wyceniana w 6 stopniowej skali trudności na WW1-WW2 czyli (łatwa). Spływ jest łagodny miejscami występują fale oraz niewielkie bystrza. Spływ pontonowy Dunajcem to atrakcja którą proponujemy dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas nad wodą niekoniecznie z dużą dawką adrenaliny.

Spływy Dunajcem mity i fakty.

rafting dunajec rivent

Rafting Spływy Pontonowe Przełomem Dunajca

Spływ Przełomem Dunajca nie ma nic wspólnego z ekstremalnym raftingiem. Skala trudności rzeki Dunajec to WW1-2 ( z ang.White Water ) czyli łatwa dostępna dla każdego pod opieką doświadczonego instruktora. W tej atrakcji mogą brać udział nawet dzieci. Najmłodsi uczestnicy mają po 2-3 latka. Spływ jest całkowicie bezpieczny, wypadnięcie z pontonu jest niemożliwe, chyba że ktoś na własne życzenie z niego wyskoczy 🙂 Dodatkowo każdy uczestnik wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną oraz kask. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności oraz kondycji fizycznej, woda sama niesie 🙂 Również nie są wymagane umiejętności pływania wpław! Sezon zaczynamy w kwietniu a zamykamy dopiero w listopadzie.

rafting na Dunajcu wiosną

Rafting na rzece Dunajec – Przełom Dunajca


Rafting na rzece Białka

Pływalna tylko w okresie topnienia śniegu w Tatrach (maj-czerwiec)

Kolejnym miejscem na bardziej ekstremalny Rafting jest rzeka Białka. Jej skala trudności wyceniana jest na WW3 (czyli średnia). Na rzece cały czas występują liczne bystrza i duże spadki. Płynie się szybko i cały czas trzeba właściwie ustawiać ponton i tu liczy się praca całego zespołu. Na rzece tworzą się duże fale oraz mocne tzw. odwoje. Wymagane jest duże doświadczenie instruktora, sternika oraz obstawa dodatkowa co najmniej 1 instruktora na kajaku górskim, który dodatkowo asekuruje ponton.

Białka to jedyna z najpiękniejszych rzek górskich w Polsce, która w całości zachowała swą dzikość. Krystalicznie czysta woda, piękne widoki Tatr przyciągają licznych kajakarzy górskich z całego kraju. Niestety rzeka Białka pływalna jest tylko w okresie topnienia  śniegu w Tatrach (przeważnie maj-czerwiec). Spływ na Białce zaczynamy w miejscowości Jurgów a kończymy w miejscowości Czarna Góra (5km) lub przy wysokich stanach wody w miejscowości Nowa Biała (15km). Czas  raftingu uzależniony jest od stanu wody i zaangażowania zespołu średnio wynosi od 1,5-3 godzin.

Rzeka Białka Rafting i Kajakarstwo Górskie

rzeka Białka – Maj Rafting i Kajakarstwo


Rafting na torze kajakowym na Dunajcu Wietrznice

Rafting na torze kajakarstwa górskiego we Wietrznicach należy do średniej trudności. Tor znajduje się nad rzeką Dunajec w miejscowości Wietrznice koło Łącka. Rafting – spływ na torze we Wietrznicach trwa kilka minut po czym uczestnicy powtarzają go kilka razy. Spływy torem we Wietrznicach należą do bardzo bezpiecznych oraz dostarczają dużo mocnych wrażeń. Każdy uczestnik raftingu zanim wsiądzie do pontonu zostaje przeszkolony z technik pływania wpław w mocnym nurcie, co sprawia wiele radości już na samym początku zabawy. Po mocnej rozgrzewce oraz instruktarzu wskakujemy do pontonów w zespołach 4-6 osobowych oraz zaczynamy zabawę. Po kilku spływach dla osób które czują mały niedosyt istnieje możliwość spływu na kajakach pneumatycznych, które są bardziej wymagające i dostarczają więcej wrażeń z pływania. Dodatkowym atutem raftingu na torze we Wietrznicach jest niezwykle piękna, cicha i spokojna okolica, góry, Beskid Sądecki, Gorce oraz Pieniny. Sezon zaczynamy już w marcu a kończymy w listopadzie!

wietrznice tor

Rafting na torze kajakowym Wietrznice


Rafting na torze w Krakowie

Spływy pontonowe w Krakowie,  na sztucznym torze to średniej trudności zabawa dostarczająca mocnych doznań.  Tor w Krakowie to obiekt zaprojektowany z myślą o kajakarstwie górskim i raftingu. Stosunkowo bezpieczny, zamiast skał są plastikowe figury a dno wylane jest betonem. Skala trudności wyceniana jest na WW3+ (średnia z plusem). Liczne spadki tworzą duże fale i bystrza, płynie się bardzo szybko i trzeba szybko podejmować decyzję. Spływ torem trwa około 5min po czym powtarza się go kilka razy. Spływy w Krakowie to doskonały pomysł na aktywne spędzenie czasu w mieście polecany zwłaszcza dla grup.

Atrakcja dostępna jest od kwietnia do listopada.

rafting w Krakowie

Rafting na sztucznym torze kajakarstwa górskiego i raftingu w Krakowie


Rafting zagranicą, Gdzie warto?

Rafting rzeka Bela – Słowacja

Rzeka Bela to druga górska rzeka Tatr płynąca po stronie Słowackiej na której można pływać pontonami lub kajakami. Jej skala trudności wyceniana jest na WW3 (czyli średnia). Bela ma bardzo podobny charakter do rzeki Białka. Płynie piękną doliną z widokiem na Tatry. Woda na Beli podobnie jak na rzece Białka bierze się z topniejącego śniegu w Tatrach. Spływy na rzece Bela zaczynamy w miejscowości Podbanske a kończymy około 20 km niżej w miejscowości Liptowski Hradok. Czas spływu może wynieść od 2 do 4 godzin w zależności od stanu wody oraz zespołu.

Rafting rzeka Bela

Rafting rzeka Bela – Maj


 Rafting – rzeka Salza Austria

Rzeka Salza to jedna z najpiękniejszych rzek w Austriackich Alpach. Skala trudności rzeki to WW1 do WW3+ (czyli łatwa i średnia) . Górny odcinek rzeki jest bardzo spokojny głównie WW1-WW2. Im bardziej w dół rzeki tym staje się  ona bardziej bystra. Jej dolny i zarazem najciekawszy odcinek rzeki przepływa przez głęboki kanion o skali trudności WW3+(czyli średni). Pływalny odcinek rzeki Salza ma około 60km. Dla osób sprawnych fizycznie zaleca się pokonanie tego odcinka w dwa dni. Rzeka płynie dość szybko w 5 godzin powinniśmy przepłynąć spokojnie 30km. Rafting na rzece Salza powinien odbyć się wyłącznie pod asystą doświadczonych instruktorów kajakarstwa górskiego lub raftingu.

rafting Salza Austria

rzeka Salza rafting lub kajakarstwo górskie


Rafting na Słowenii – rzeka Soca

Spływy pontonowy na Słowenii na rzece Soca to średniej trudności rafting o skali WW1 do WW3+. Soca to piękna rzeka o krystalicznie czystej wodzie i wspaniałych krajobrazach. Spływ pontonowy na rzece Soca należy podobnie jak na Salzie zaplanować na maksymalnie  2 dni. Możliwe jest przepłynięcie całości odcinka pontonowego w 1 dzień! Dłuższe płynięcie nie jest możliwe z powodu występujących niepływalnych odcinków, bardzo niebezpiecznych dla amatorów o skali WW5-WW6 (CZYLI EKSTREMALNIE TRUDNYCH I NIEBEZPIECZNYCH) oraz odcinków nienadających się na spływ pontonowy z powodu zbyt wąskiego koryta rzeki i dużych zwężeń . Oczywiści odcinki te są oznaczone na mapie i każdy doświadczony instruktor o nich wie. W naszej ocenie Soca jest najpiękniejszą rzeką w Europie warta przepłynięcia lecz ze względu na jej charakter bardziej korzystne jest jej przepłynięcie kajakiem górskim niż pontonem.

Rafting rzeka Soca rivent

Rafting rzeka Soca Słowenia